Jak vybrat lak na nehty?

Lak na nehty je druh kosmetického líčidla, který se používá pro zvýraznění a zpevnění nehtů, vytvoření umělého lesku, změně barvy či vytvoření okrasného ornamentu. Aplikuje se pomocí malého štětečku na všechny prsty na rukou i nohou. Během aplikace se lak roztírá pravidelně po celém nehtu až ke kůži a následně se nechává volně zaschnout. Lak na nehty se odstraňuje z nehtů za pomocí vaty či buničiny a odlakovače na nehty.
 

Jak správně nanést lak na nehet?

Všechny laky nanášíme od středu do stran. Použijeme podkladový lak, barevný lak v jedné či dvou vrstvách a vrchní lak. Jednotlivé vrstvy necháme pečlivě zaschnout na vzduchu.
Lak na nehty nanášíme na upravený, čistý a suchý nehet. Pokud se chystáme použít barevný lak na nehty je vhodné použít podkladový lak, který zabraňuje zabarvení nehtů od výrazných vysoce pigmentovaných laků. Lak nanášíme od středu do stran. Aby lak na nehtech déle vydržel, aplikujeme  na nehet alespoň 2 vrstvy laku. Každou vrstvu je nutné nechat pečlivě zaschnout. Pro dosažení vysokého lesku a prodloužení trvanlivosti laku použijeme vrchní lak.
 

Jak urychlit schnutí laku na nehty?

Schnutí laku můžeme urychlit za pomoci fénů, sušiček či speciálních vytvrzovačů laků na nehty.
Mezi klasické pomůcky k rychlejšímu zaschnutí laků je fén na vlasy při použití studeného vzduchu. Prodávají se ovšem také UV lampy se zabudovanou sušičkou či přímo samostatné sušičky laků. Pokud máte lak z části vytvrzený, urychlíte vytvrzení namočením nehtů do studené vody. K zakoupení jsou také různé spreje k urychlení zaschnutí nehtů, kterými hotové nehty poprášíte. Lze si také zakoupit rovnou rychleschnoucí barevné laky.
 

Lze lakované nehty zdobit?

Ano, existuje mnoho metod nail artu a speciálních laků na nehty.
Lakované nehty lze jako umělé nehty zdobit třpytkami, samolepkami, vodolepkami, kamínky aj. K zakoupení jsou také lakové zdobičky nehtů, kterými lze snadno kreslit různé proužky, ornamenty atd. Mezi oblíbené metody patří také razítkování se speciálními laky či tzv. vodní zdobení nehtů, kdy se laky kapou do mističky s vodou a poté se motiv přenáší na nehet. Mezi novinky patří také magnetické či praskací laky, zdobení kaviárem či tzv. semišový vzhled. Záleží pouze na fantazii.
 
 
Slovníček pojmů:
odlakovač nehtů - speciální tekutina k odstranění laků na nehty. Lze zakoupit odlakovače s acetonem či bez acetonu, barevné či s vůní. 
podkladový lak - průhledný lak na nehty, který zabraňuje zabarvení přírodního nehtu.
vrchní lak - průhledný lak s leskem. Prodlužuje životnost barevného laku a dodává nehtům vysoký lesk.
vytvrzovač laků - průhledný lak na nehty urychlující zaschnutí laku.
praskací lak - lak se speciálním efektem. Lak se aplikuje na jiný barevný lak a po zaschnutí vytvoří “popraskaný” efekt.
magnetický lak - lak s kovovými částicemi, které za pomoci speciálního magnetu vytvoří různé vzory.